به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

10 ویژگی برتر یک رابطه زناشویی سالم

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

روابط سالم  زناشویی همیشه به آن جذابی و پر زرق و برقی نیستند که در فیلم‌ها می‌بینیم. اوقات خوش وجود دارند، اما اوقات سخت نیز در کنار آنها هستند. چیزی که رابطه  زناشویی سالم را از ناسالم ها جدا می‌کند این است که زوج‌های سالم در گرم و سرد روزگار کنار هم می‌مانند. حتی اگر دعوا می‌کنند می‌توانند آرام شوند، در مورد آن صحبت کنند و اوضاع را سر و سامان دهند.

دنبال ویژگی‌های روابط سالم در مقابل روابط ناسالم می‌گردید؟ زوج های سالم همدیگر را دوست دارند و از هم حمایت می‌کنند، حتی اگر همیشه درمورد همه چیز کاملا توافق نداشته باشند. روابط ناسالم اینطور نیستند.

دنبال این هستید که بفهمید رابطه شما سالم است یا ناسالم؟ گاهی می توانید آنقدر غرق رابطه‌ای منفی شوید که حتی متوجه نشوید در رابطه منفی هستید. ممکن است برای اینکه رابطه ناسالمی دارید احساس گناه کنید. به خود می‌گویید که نیمه دیگر شما گاهی اوقات دوست داشتنی است، اما وقتهایی که دوست داشتنی نیست چطور؟ ممکن است همیشه معذرت خواهی کند اما آیا می‌خواهد تغییر کند؟

 

1. عشق

زوج های سالم همدیگر را دوست داشته و مراقب یکدیگرند. اگر رابطه هنوز در مراحل اولیه است، یک زوج سالم حداقل همدیگر را دوست دارند (طوریکه خیلی بیشتر از هوس باشد). روابط  زناشویی سالم بیشتر از صمیمیت فیزیکی، محبوبیت، و دیگر چیزهای بدیهی است. روابط محکم به کار و ارتباط حقیقی نیاز دارند. عشق همیشه آسان نیست، اما به داشتنش می ارزد.

از خود بپرسید:

 • آیا نیمه دیگرم را دوست دارم؟
 • اگر او فقیر و ناتوان بود باز هم می خواستم با او باشم؟
 • آیا ارتباط عمیقی بین ما وجود دارد؟

تفاوت بزرگی بین عشق سطحی (هوس) و عشق واقعی وجود دارد. زمانی که چنین شرایطی را تجربه می‌کنید معمولا به راحتی می‌توان گفت عاشق کسی شده‌اید یا این که فقط یک هوس است. اگر احساس می‌کنید که عشق‌تان درحال کمرنگ شدن است، این ممکن است یک نشانه خطر باشد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد مهم است که بررسی کنید و بفهمید این احساسات موقت هستند یا نه. ممکن است بتوانید با تلاش کمی عشق خود را مجدد احیا کنید.

 

 

عشق وجود دارد

 

 

 

2. محبت

در اکثر روابط سالم محبت وجود دارد. همدیگر را می بوسند، در آغوش می‌کشند و دست همدیگر را می‌گیرند. این رابطه ممکن است به مرور زمان تغییر کند، اما اگر نمی‌توانید لمس و ارتباط با هم را تحمل کنید معمولا نشانه این است که چیزی در رابطه شما خاموش شده است. در یک رابطه سالم می‌توانید روزها یا هفته‌هایی داشته باشید که در آن احساس نمی‌کنید از نظر فیزیکی به هم نزدیک شده اید، اما این دوره‌ها معمولا می‌گذرند.

از خود بپرسید:

 • آخرین باری که همسر خود را بوسیدید کی بود؟
 • آیا یکی از شما مایل است از رابطه فیزیکی خودداری کرده یا عقب بکشد؟
 • آیا از هم دور شده اید، آیا چیزی اتفاق افتاده که این تغییر را بوجود آورده؟

روابط زناشویی دچار افت و خیز خواهد بود، اما اگر روابط‌تان اخیرا بین شما و همسرتان سرد شده‌، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. امکان دارد یکی یا هردوی شما جذابیت خود را برای دیگری از دست داده اید، یا یک مشکل پنهان در رابطه باعث شده از محبت دوری کنید. به هر حال اگر می‌خواهید دوباره اوضاع به حالت نرمال قبلی بازگردد مهم است در مورد آن صحبت کنید.

 

 

محبت نسبت به هم

 

 

 

 

3. اعتماد

اعتماد بخش بزرگی از روابط سالم است. در یک رابطه سالم، باید بتوانید همه چیز را به هم بگویید، چون می دانید رازها به تدریج به برملا خواهند شد. زوج های سالم با هم وقت می‌گذرانند، همچنین بخش‌هایی از زندگی‌هایشان را که از کار، تفریحات، و وقت گذرانی با دوستان خاصی است را هم دارند. این جا جایی است که اعتماد فوق العاده مهم است.

از خود بپرسید:

 • آیا به نیمه دیگر خود اعتماد دارید؟ آیا او به شما اعتماد دارد؟
 • آیا در رابطه خود دروغ می گویید؟ اگر بله چرا؟
 • وقتی نیمه دیگر شما کارها را بدون شما انجام می دهد، آیا شما حسادت کرده یا مشکوک می شوید؟

زوج های سالم می توانند در کنار هم یا جدا از هم وقت بگذرانند بدون اینکه پر از شک و حسادت شوند. اگر این احساسات به وجود آمدند، بیشتر احتمال دارد زوجهای سالم درمورد آن صحبت کنند و امور را قبل از اینکه به مسائل بزرگتری منجر شوند رو به راه نمایند. از طرفی دیگر، در روابط ناسالم به این احساسات اجازه داده می‌شود تا رشد کنند و مانعی در مقابل اعتماد باشند.

 

 

اعتماد داشتن در زندگی

 

 

 

 

4. برقراری ارتباط

بخشی از ماندگاری اعتماد در یک رابطه به تمرکز روی ارتباط نیاز دارد. لازم است بتوانید با همسرتان ارتباط برقرار کنید اگر می‌خواهید رابطه تان سالم باشد. یادتان باشد که همسرتان نمی‌تواند ذهن شما را بخواند، حتی اگر فکر می‌کنید احساساتتان باید برای او آشکار شده باشد. اگر می‌خواهید با هم همراه شوید، لازم است به هم بگویید چطور فکر می‌کنید. 

از خود بپرسید:

 • آیا وقتی اتفاق خوب یا بدی اتفاق می افتد از اینکه این موضوع را به همسرتان بگویید راحت هستید؟
 • آیا وقتی در مورد چیزی اظهار نظر می کنیداز انتقاد و مورد قضاوت قرار گرفتن می ترسید؟
 • آیا هر دوی شما تمایل درید که از درگیر شدن با هم اجتناب کنید؟

زوجهای سالم از اینکه چیزی بهم بگویند نمی هراسند، چه خوب و چه بد. حتی وقتی زندگی سخت می شود، زوج‌های سالم تمایل دارند درمورد کارها صحبت کرده و راه حل هایی برای مشکل بیابند، بجای اینکه اجازه دهند مشکلات بپیچده‌تر شوند. به این خاطر که زوج های سالم می دانند اجتناب از موضوعات کوچک باعث مشکلات بزرگ می شود، درحالیکه در روابط ناسالم اغلب اجتناب و ارتباط غلط اتفاق می افتد.

 

 

برقراری ارتباط

 

 

 

 

5. روابط دوستانه

اگر در رابطه سالمی باشید، اگر همسرتان را بهترین دوستتان ندانید، احتمالا یکی از دوستانتان می دانید. ممکن است قبل از اینکه همراه هم شوید، با هم دوست بوده اید، اما به مرور زمان هر دوی شما ارتباط خاصی را به وجود آورده‌اید. همه چیز را درمورد هم می دانید که هیچ کس دیگری نمی داند و گاهی اینطور بنظر می رسد که شما بهترین "خودتان" برای او هستید.

از خود بپرسید:

 • آیا از وقت گذرانی با همسرتان لذت می برید؟
 • آیا بخش مهمی از زندگی هم هستید؟
 • آیا امور به طور ناگهانی بین شما ناخوشایند شده‌اند یا به این نتیجه رسیده‌اید که هیچ چیز مشترکی ندارید؟

گاهی بدون اینکه اول آن شخص را بشناسید وارد رابطه می‌شوید، پس از آن متوجه می شوید که هیچ چیز مشترکی ندارید. این می تواند تردیدی برای رابطه بوجود آورد، چون این زوجها معمولا برای یافت صحبت در مورد کارها یا انجام آنها با هم با مشکل مواجه می شوند. اگر با هم دوست نیستید، می تواند سخت باشد تا از وقت گذرانی با هم لذت ببرید و از ساخت رابطه ای محکم جلوگیری کنید.

 

 

رابطه عاشقانه خوب

 

 

6. وجود پیوندهای قدرتمند

زوج‌های سالم چکار می‌کنند؟ آنها دارای پیوند قدرتمند هستند. اگر رابطه‌ای می‌خواهید که همچون چسب قوی باشد، باید با هم وقت گذرانده و ارتباطتان را پرورش دهید. حتی وقتی سرتان شلوغ است، باید برای بررسی با هم و برنامه ریزی "با هم" با دیگر افراد وقت بگذارید.

از خود بپرسید:

 • آخرین باری که وقت گذرانی با هم را در اولویت قرار دادید کی بود؟
 • چیزهای مورد علاقه‌تان که با هم انجام می‌دهید چیست؟
 • آیا بنظر می‌رسد همیشه وقتی می‌خواهید کارها را به عنوان یک زوج یا دوست انجام دهید دعوا می‌کنید؟

اگر زمان پیوند همیشه با ستیزه پایان می یابد، ممکن است رابطه شما سالم نباشد. یک زوج سالم برای هم زمان اختصاص می‌دهند، و قادر است از آن زمان بدون اجازه به تداخل اختلاف نظرات کوچک لذت ببرد. زوج‌های سالم می‌دانند که زمان مفید به قوی نگهداشتن رابطه شان کمک می‌کند، دلیل اینکه همیشه برنامه‌ریزی می‌کنند و چیزهای جدید را با هم امتحان می‌کنند نیز همین است.

 

 

وجود پیوند های قدرتمند در زندگی مشترک

 

 

 

 

 

7. تعهد

وقتی درمورد رابطه سالم زناشویی صحبت می کنیم، تعهد یکی از چیزهایی است که روابط سالم را به هم می‌چسباند. برای اینکه در یک رابطه حس امنیت داشته باشید، هر دو نفر باید بدانند جایگاه‌شان در زندگی زناشویی کجاست. اگر به فکر خیانت به نیمه دیگرتان هستید، احتمالا به این معنی است که چیزی در رابطه شما کم است.

از خود بپرسید:

 • آیا درمورد وضعیت رابطه تان صحبت کرده اید و موافقید دیگر افراد را نبینید؟
 • آیا هیچ وقت متوجه شده اید نیمه دیگرتان با دیگر افراد گفتگوهای عاشقانه دارد؟
 • آیا تعهد چیزیست که برای هر دوی شما اهمیت دارد؟

وقتی شخصی در رابطه های بسیاری در گذشته خیانت کرده، برای او سخت می شود این الگو را متوقف کرد. ممکن است فکر کنید می توانید او را تغییر دهید، اما این عادات ممکن است آموخته شده باشد. به این معنی که اگر بخواهد هم برای او زمانبر است این عادات را از یاد ببرد. برای اینکه یک رابطه سالم باشد، هر دو نفر باید متعهد بوده و تمایل به کار روی مشکلاتی که علنی می‌شوند را داشته باشند.

 

 

 

تعهد در رابطه زناشویی سالم

 

 

 

8. اختلاف

بله، درست است. اختلاف با همسرتان به نوعی، بخشی از یک رابطه سالم است. تمام زوج ها گاهی اوقات مشاجره کرده و با هم مخالفت می‌کنند، این کاملا طبیعی است. تفاوت بین یک رابطه سالم و ناسالم این است که در یک رابطه سالم، زوج ها می توانند درمورد مسائلی که با هم اختلاف صحبت کرده و به یک سازش برسند.

از خود بپرسید:

 • وقتی مخالف چیزی هستید آیا آن را به آرامی بیان می‌کنید یا معمولا همه نسبت به آن پرخاش می‌کنید؟
 • آیا شما و نیمه دیگرتان می‌توانید با هم سازش کنید؟
 • آیا هر یک از شما وقتی به نتیجه نمی‌رسد لجبازی می‌کند؟

اگر یک مخالفت کوچک شما و همسرتان را به مشاجره های بزرگتری می رساند که در پی آن بددهنی و بدزبانی حاصل می شود، رابطه شما ممکن نیست آن طور که فکر می کنید سالم باشد. زوج های سالم می توانند اختلافات را کاملا حل کنند، حتی اگر برخی کلمات زننده در لحظه عصبانیت گفته شده باشد. زوج های ناسالم تمایل دارند چیزها را حل نشده باقی بگذارند یا همیشه موضوعات گذشته را در دعواهای جدید به میان بکشند.

 

وجود تفاوت و اختلاف در رابطه

 

 

 

9. تغییر/انعطاف پذیری

تعدادی از دیگر ویژگی های روابط سالم تغییر و انعطاف پذیریست. اگر در یک رابطه بلند مدت هستید، باید آگاه باشید که هر دوی شما به مرور زمان تغییر خواهید کرد. نمی توانید تصور کنید کسی تا ابد بدون تغییر باقی خواهد ماند، و اینگونه عمل کردن می تواند کسی را به عقب بازگرداند. این او را از رشد و خود واقعی دور می کند.

از خود بپرسید:

 • وقتی چیزها در رابطه شما تغییر می کنند، آیا این تنش زیادی به وجود می آورد؟
 • آیا نیمه دیگر شما چیزهایی را از گذشته شما را به میان می آورد که سعی دارید آنها را پشت سر بگذارید؟
 • آیا از آرزوها و اهداف همدیگر حمایت می کنید، حتی اگر به مرور زمان تغییر کنند؟

زوج ها باید حداقل کمی تغییر و انعطاف پذیری را قبول کنند. وقتی در یک رابطه متعهد هستید، شما زندگی خود را با شخص دیگری شریک می شوید. همیشه امور عالی نخواهند بود و هر یک از شما باید گاهی "همرنگ جماعت" شوید. مهم این است که در میان تمام تغییراتی که زندگی برای شما به بار می آورد، همدیگر را دارید.

 

دارای شخصیت انعطاف پذیر

 

 

 

10. تفریح وشادی

آخرین ویژگی روابط سالم شادی است. بله، اوقاتی در هر رابطه سالمی وجود خواهد داشت که شاد نیست، اما اعتدال مهم است. اطمینان از اینکه زمان شادی و استراحت را در رابطه تان دارید روشی قدرتمند برای جذاب نگهداشتن کارها و یادآوری اینکه چرا نیمه دیگرتان انقدر برای شما مهم است می باشد.

از خود بپرسید:

 • آخرین باری که با هم خوب خندیدید کی بود؟
 • آیا هرگز کاری ناگهانی و جذاب انجام می دهید تا چیزها را تغییر دهید؟
 • آیا در دور باطل صرفاً رفتن به محل کار و برگشتن به خانه افتاده اید؟

هنگامیکه زوج‌ها دچار روزمرگی می شوند، زمانیکه درگیر کار می شوند و به ندرت برای هم وقت می گذارند، معمولا رابطه به خطر می افتد. مهم است برای ارتباط مجدد و یادآوری اینکه چرا در ابتدا آنقدر سخت  کار می‌کنید زمان بگذارید.  زمانیکه زوج ها فراموش می‌کنند چطور شاد باشند امور کسل آور می شوند. درکنار هم بودن سخت می شود چون برای شما نگرانی و استرس بوجود می آید و راه خروجی برای آن ندارید.

 

 

تفریح و شادی در زندگی و در روابط سالم زناشویی

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

تاکنون نظری ثبت نشده است !
برنامه های مرتبط