به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

با این 5 راه حل خودت رو با کسی مقایسه نکن!

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
درباره این برنامه

شما بیشتر خودتون رو با چه‌ کسی مقایسه می‌کنید
اگر پاسخ این سؤال رو نمی‌دونید، به آخرین باری فکر کنید که در رسانه‌های اجتماعی‌ می‌گشتید. از خودتون بپرسید دیدن کدوم عکس‌ها باعث شد غبطه بخورید و به این فکر کنید که زندگی‌تون یکنواخت و کسل‌کننده است یا اینکه نتونستید در زندگی به موفقیت‌هایی که می‌خواستید برسید؟ قدمت مقایسه کردن خود با دیگران به‌اندازه قدمت بشر است و انسان از وقتی خودش رو شناخته شروع به مقایسه کردن خودش با دیگران کرده است.

تو این مقاله می‌خواییم ببینیم چطور می‌تونیم از مقایسه کردن خود با دیگران دست برداریم. با من همراه باشید.

 

چرا مقایسه کردن خودمون با دیگران بده؟
«اون ها خیلی خوشبخت به نظر می‌رسند. شرط می‌بندم هرگز باهم دعوا نمی‌کنند. چرا زندگی من مثل اون ها نیست…» مطمئنا همه ما وقتی در صفحات رسانه‌های اجتماعی عکس‌های دوستان و همکاران و حتی غریبه‌ها رو می‌بینیم، این جملات رو به خودمون می‌گیم و آرزو می‌کنیم ای‌کاش می‌تونستیم حتی برای لحظه‌ای هم که شده جای اون ها باشیم. ساعت‌ها در میون عکس‌هاشون می‌گردیم و به تصمیماتی فکر می‌کنیم که ما رو به شرایط فعلی‌مون رسوندند. حتی گاهی فکر می‌کنیم تقصیر ماست که زندگیِ اون ها اینقدر «عالی» به نظر می‌رسد و زندگی ما «بد».

 

روان‌شناسان این حالت رو تلۀ مقایسه اجتماعی می‌نامند. شکی نیست که ظهور رسانه‌های اجتماعی این تله رو خیلی بزرگ‌تر و رهایی از اون رو دشوارتر کرده است. بسته به اینکه با چند نفر در رسانه‌های اجتماعی ارتباط دارید و اینکه هر چند وقت یک بار عکس‌هاشون رو پست می‌کنند، هر روز با دنیایی از چهره‌های خندان و لحظاتی روبه‌رو هستید که عمدا با این هدف طراحی شده‌اند که شاد و خوشبخت و مثبت و پربازده بودنِ مردم رو نشون بدن؛ اما در واقع اون لحظه‌ها به این دلیل انتخاب شدند که آشفتگی و پریشانیِ زندگیِ هرروز‌ۀ افراد رو پنهان کنند.

 

به‌بیان ساده، اون لحظات ممکن هست واقعی باشند، اما نشون‌دهنده‌ این نیستند که واقعاً در آن لحظه، در زندگیِ فرد چه اتفاقی در حال روی‌دادن است. احساس فشاری که از مقایسه‌ زندگی دیگران با خودتون تجربه می‌کنید ممکن هست به‌شدت زندگی‌تون رو مختل کنه و از نظر احساسی و جسمی و روحی براتون مخرب باشه. بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مقایسه کردن خودتون با کسی که تصور می‌کنید زندگی بهتری دارد و موفق‌تر است باعث می‌شود افراد بیشتری رو پیدا کنید که از شما خوشبخت‌تر و موفق‌ترند. در واقع، تصور ذهنی‌تون برای مقایسه کردن خودتون با دیگران سبب می‌شود مدام متوجه ضعف‌ها و ایرادهای خودتون بشید.

 

پنج راهکار اثربخش برای رهایی از مقایسه کردن خود با دیگران
اگر دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید، از زندگی‌تون رضایت بیشتری خواهید داشت؛ اما چطور می‌تونیم در حالی که با تصاویر شاد و خندان افراد در رسانه‌های اجتماعی مواجه هستیم دست از مقایسه کردن خود با دیگران برداریم؟ در ادامه، به پنج گامی که باید در این راه بردارید اشاره می‌کنیم.

 

1. تمرکز بیرونی رو به تمرکز درونی تغییر دهید.
با اعتبار دادن به خود دست از مقایسه خود با دیگران بردارید.

برگرداندن نگاهتون از بیرون به درون کار آسانی نیست، اما ارزش امتحان‌کردن رو دارد. باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید، زیرا فقط خودتون می‌تونید به خودتون اعتبار ببخشید. ممکن هست این کار کم‌ارزش به نظر برسد، اما بسیار مؤثر است.

 

اگر تاکنون این ایده رو امتحان نکردید یا از تصور اینکه با خودتون تعامل داشته باشید می‌ترسید، مطمئنا اجرای این ایده در زندگی‌تون خیلی سخت خواهد بود. بهترین کار برای شروع اینه که با مدیتیشن یا هر روش دیگری که می‌شناسید با خودتون خلوت کنید. سپس با این پرسش پیش بروید که «اثرات بیرونی‌ای که خواسته یا ناخواسته اجازه دادم من رو هدایت کنند چه هستند؟» به موقعیت‌هایی فکر کنید که باعث شده‌اند خودتون رو با فرد دیگری مقایسه کنید. آیا بیشترین زمانی که خودتون رو مقایسه کردید در گشتن در صفحات رسانه‌های اجتماعی بوده؟ آیا فرد خاصی هست که دائما از خود و زندگیش تعریف می‌کند یا سؤالاتی از شما می‌پرسد که سبب می‌شود احساس کنید از او پایین‌ترید؟ یا شاید انجام بعضی کارها مثل گشت‌زنی در فروشگاه‌ها و رفتن به محله‌های ثروتمندنشین است که باعث می‌شود از زندگی‌تون ناراضی باشید.

 

به این مسائل بیندیشید یا درباره ‌شون بنویسید. سپس تجسم کنید چه اتفاقی می‌افتاد اگر نیروها، نظرات یا افکار بیرونی روی شما اثر نمی‌گذاشتند. وقتی در حال انجام این کار هستید، هر بار که حس کردید دوباره تحت نفوذ نیروهای بیرونی هستید به جای اول برگردید و از اول آغاز کنید.

 

2. میزان استفاده از رسانه‌های اجتماعی رو محدود کنید
وقتی دائم برای اعتباربخشی به خود و زندگی‌تون به‌ بیرون نگاه می‌کنید، به‌راحتی در تلۀ مقایسه اجتماعی می‌افتید. اگر می‌خوایید کمتر خودتون رو با دیگران مقایسه کنید، زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی رو محدود کنید. تصاویری که در اونجا می‌بینید اغلب به‌دقت طراحی شدند تا لحظاتی بی‌عیب در زندگیِ آشفتۀ دیگران رو نشان دهند؛ اما باور کنید این عکس‌ها هیچ ارتباطی با زندگی‌های واقعی این افراد ندارند. حتی پژوهش‌ها نشون دادند زوج‌هایی که مدام عکس‌هایی از لحظات شاد و خوشبخت پست می‌کنند در واقعیت با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و زندگی زناشویی موفقی ندارند.

 

3. منبع محکمی از الهام بیابید
اشکالی ندارد یک یا دو نفر به‌عنوان منبع الهام در زندگی‌تون باشند. این مسئله می‌تونه تا حدودی هدایت بیرونی در زندگی‌تون ایجاد کنه. نیازی نیست این افراد افرادی مشهور باشند، بلکه ممکن هست این منبع الهام مربی یوگا، دوستی خوب، یکی از همکارانتون یا فردی باشه که در مسیری مشابه شما گام برمی‌داره. وقتی احساس ناامیدبودن می‌کنید یا مسیرتون رو گم کردید و ممکنه دوباره در تلۀ مقایسه بیفتید، می‌تونید از این افراد الهام بگیرید.

 

4. شکرگزار باشید تا در تلۀ مقایسه نیفتید
اگر خودتون رو متعهد کنید که عمیقا برای چیزهایی خوبی که در زندگی‌تون وجود دارند خوش‌حال باشید و آنها رو هر روز به خودتون یادآوری کنید، کمتر احتمال دارد در دام مقایسه گرفتار شوید. هروقت کسی یا چیزی می‌خواهد شما رو دوباره به تلۀ مقایسه بیندازد، فورا اون چیزهای خوب رو به خودتون یادآوری کنید.

 

به‌علاوه، دیدن موفقیت دیگران نباید دنیای شما رو به هم بریزد. حتی اگر فکر می‌کنید اونها همون کاری رو انجام میدن که شما انجام می‌دید، تلاش‌ها و موفقیت‌هاشون به خودشون تعلق دارد. از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید، زیرا آنچه شما تجربه می‌کنید با آنچه آنها تجربه می‌کنند تفاوت دارد. در اصل شما دارید ظاهر زندگی اون ها رو با باطن زندگی خودتون مقایسه می‌کنید که در واقع مقایسه اشتباهی است.

 

فاصله‌گرفتن از مسیر زندگی دیگران کمک تون می‌کنه خودتون رو از این احساس که باید پیشرفت‌ تون رو در مقایسه با پیشرفت دیگران بسنجید نجات بدید. حسی از شادیِ درونی در خودتون ایجاد کنید تا بتونید پیشرفت‌های خودتون رو با ارزش بدونید. وقتی برای دیگران خوش‌حال می‌شید، راحت‌تر می‌تونید برای خودتون هم خوش‌حال بشید. وقتی پیروزی‌های دیگران رو حتی اگر کوچک باشند می‌پذیرید، می‌تونید پیروزی‌های خودتون رو هم ببینید و بپذیرید.

 

5. مقایسه کردن خود با دیگران را انگیزه‌ای برای پیشرفت بدونید
تقلای انسان برای خواستن چیزی که متعلق به دیگران است وقت هدردادن است؛ مگر اینکه چیزی که در دیگران می‌بیند و می‌خواهد واقعا ارزشمند باشد. چه‌کسی رو بیشتر از همه تحسین می‌کنید؟ چه نوع مقایسه‌ای می‌تونه واقعا برای شما مفید باشه؟ برای مثال، آیا افرادی رومی‌شناسید که فوق‌العاده مهربون و باگذشتند؟ آیا کسانی رو می‌شناسید که با خوبی هاشون واقعاً اثر مثبتی در دنیا می‌گذارند؟ به‌جای اینکه با افتادن در تلۀ مقایسۀ بیهوده وقت‌تون رو تلف کنید، با مقایسه کردن خود با افراد مثبت اندیش و الهام‌بخش سعی کنید خودتون رو به اونها شبیه کنید و فرد بهتری در زندگی‌تون باشید.

 

کلام آخر
اعتباربخشیدن به خود و تفکر درونی بهترین راه برای پرهیز از افتادن در تلۀ مقایسه است؛ اما انجام این کار به این سادگی‌ها نیست. اگر می‌خوایید از مقایسه کردن خودتون با دیگران دست بردارید، راه سختی در پیش دارید؛ اما همین که به این نکته آگاه شدید، یعنی در مسیر درست قرار دارید.

آخرین باری که با دیدن عکسی در شبکه های اجتماعی احساس کردید به‌اندازه کافی خوشبخت یا موفق نیستید چه زمانی بوده؟

آیا بعد از اون، ساعت‌ها با افکار منفی کلنجار رفتید یا تصمیم گرفتید خودتون رو اصلاح کنید؟
به‌طور کلی، واکنشتون به موفقیت‌های دیگران چیه و چطور با اون ها کنار میایید؟ منتظر خوندن نظرات‌ ارزشمندتون هستیم.

 

نویسنده: سبا یعقوبی

نمایش بیشتر
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه آموزشی روی دکمه بالا کلیک کنید.

ثبت نظر و یا سوال

1401/4/20 02:42  مدت زمان عضویت:1691 روز
0
کدوم راه حل ها؟؟
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1401/5/15 14:14  مدت زمان عضویت:1957 روز
0
لطفا متن مقاله رو مطالعه بفرمایید .
1401/4/19 22:33  مدت زمان عضویت:1430 روز
0
سلام .مقاله ها رو چجوری باید خوند؟
پاسخ ها
سبا یعقوبی مشاور سایت
1401/4/26 13:04  مدت زمان عضویت:1957 روز
0
دوست عزیز شما می تونید در بخش آموزش های رایگان به کلیه مقاله های منتشر شده در وبسایت دسترسی داشته باشید
لینک
https://parisanasri.com/category/81-free-video


بعد از باز شدن این صفحه روی هر کدوم از تیترهایی که دوست داشته باشید می تونید کلیک کنید و مقاله ی مورد نظرتون رو مطالعه کنید. شاد باشید
1401/4/18 17:40  مدت زمان عضویت:1005 روز
0
فضای مجازی
برنامه های مرتبط