به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

چند همسری و عواقب جبران ناپذیر آن در جامعه

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:24
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

چند همسری به چه معناست؟

چند همسری یا تعدد زوجات به این معنی است که مردی بیش از یک همسر و شریک داشته باشد. چند زن گیری در برخی استان ها و قوم ها به عنوان یک خورده فرهنگ پذیرفته شده است. افراد محدودی با این چندگانی کنار آمده اند و دارند با آن زندگی می کنند. بنابراین نمی توان کامل این مسئله را رد یا تایید کرد. ولی آیا تمام مردم در جوامع مختلف این موضوع را می پذیرند؟ به نظر شما پدیده چند زنی چه تاثیری در جامعه ما دارد؟ آیا به آرامش جامعه کمکی می کند؟ یا بدتر باعث تشنج و سلب آرامش در اجتماع می شود؟

با من همراه باشید تا در این ویدئو به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

چند همسری 

 

ازدواج سنت پیامبر است!

عقیده بعضی افراد این است که ائمه و پیامبران ما به چند همسری تاکید داشته اند. سوالی که از این افراد دارم این است که آیا شما به غیر از این موضوع، فرمایشات دیگر این عزیزان را هم اجرا می کنید؟ آیا عدالت، مبارزه با رشوه، مبارزه با فساد و هزاران موارد دیگر را هم از این بزرگان یاد گرفته اید و در زندگی آن ها را هم اجرا می کنید؟
آیا مردانی که عدالت بین همسر و خواهر و مادرشان در زندگی را نمی توانند اجرا کنند، می توانند عدالت را بین چند همسر رعایت کنند؟ پس آقایان محترم لطفا برای اشتباه خودتان به دنبال دلیل و توجیحات اینگونه نباشید.  زیرا رهبر کشور هم نسبت به بیان این مسئله به شدت واکنش نشان داده اند و گفتند که شوخی در مورد این موضوع هم کار اشتباهی است. چرا که باعث دلسردی زنان در جامعه می شود.

آیا عنوان مسئله چند همسری تیشه به ریشه خانواده زدن نیست؟

زمانی که این مسئله در یک فرهنگ کلان و بزرگ مثل پایتخت که به نوعی هسته کشور است مطرح می شود ناخوداگاه باعث یک واکنش شدید اجتماعی در افراد می شود. زیرا افراد حس هنجارشکنی و نا امنی در اجتماع را پیدا می کنند. من و بسیاری از اساتید بزرگ سال هاست که تمام تلاش مان را در جهت آموزش برای خانواده ها انجام می دهیم. تمام هدف مان هم آموزش مهارت هایی به خانواده هاست که باعث تحکیم بنیان خانواده شود. به نوعی این مهارت ها بتواند به روابط بین زوج ها و ارتباط و احساس بین آن ها کمک کند و خانواده منسجم تر و محکم تر شود. ولی بیان مسائل اینچنینی می تواند باعث فروپاشی خانواده شود.

 

چند همسری 

 

آیا خانم ها نسبت به این موضوع رضایت درونی دارد؟

به نظر شما آیا زنی قبول می کند که عشقش و شریک عاطفی اش را با کسی به اشتراک بگذارد؟ این هنجارشکنی ها برای افرادی که در فرهنگ هایی بزرگ شده اند که عشق و علاقه را به معنی تعهد و وفاداری زن و مرد به یکدیگر در زندگی می دانند، باعث ایجاد هرج و مرج و نا امنی در خانواده می شود. این هنجار ها قلب زنی را که ستون خانواده و اجتماع است و منبع عشق و آرامش است را می سوزاند و او را دچار استرس و بی قراری می کند. وقتی زنی آرامشش را از دست بدهد و دیگر احساس امنیت نداشته باشد، نمی تواند سرچشمه محبت برای خانواده و فرزندانش باشد. این فشار روانی و ترس از دست دادن همسر باعث افسردگی  و سلب آسایش از زن می شود.

چند همسری و آسیب آن به بچه ها

چند همسر گیری می تواند باعث بروز یک بحران اجتماعی و آسیب های روانی جبران ناپذیری در جامعه و خانواده شود. زیرا فرزندی که در خانواده ای بزرگ می شود که می بیند پدرش عشقش و مسئولیت و تعهدش را با دیگری تقسیم می کند، همیشه این حس را دارد که مادرش مورد خشونت قرار گرفته است. این فرزندان حس بسیار بدی در وجودشان دارند و اصلا احساس شادی، رضایت و امنیت در خانواده را احساس نمی کنند.

 

چند همسری 

 

تشویق به چند همسری آرامش و سلامت جامعه را به خطر می اندازد!

در جامعه خانم هایی هستند که با توجه به دیدگاه اجتماع و نظر برخی از آدم ها سن شان برای ازدواج بالا رفته است. در صورتی که این افراد بنا به دلایل خودشان و ایده آل هایی که دارند اقدام به ازدواج نمی کنند. این دلیل بر این نیست که به این خانم مجرد به چشم فرد آسیب دیده در اجتماع نگاه کرد. این افراد انتخاب کرده اند این گونه زندگی کنند، رشد و پیشرفت کنند و به قدرت و ثروت هم برسند و از زندگی لذت هم می برند و در شرایط مناسب هم ازدواج خواهند کرد. ولی دلیلی بر اینکه بخواهند بروند و در زندگی شخص دیگری سهیم شوند و به این شکل بخواهند زندگی تشکیل دهند، وجود ندارد.

بجای تبلیغ چند زن گیری شرایط ازدواج مجرد ها را فراهم کنید

زندگی مشترک به معنی با همدیگر ساختن و بدست آوردن است. قرار نیست که از روز اول همه چیز حاضر و آماده برای ازدواج دو نفر باشد. بلکه باید لذت تلاش و در کنار هم بدست آوردن را تجربه کرد. و این تفکر کاملا اشتباهی است که تا همه چیز آماده نباشد من ازدواج نمی کنم. بلکه می توانید مراسم عروسی در مقیاس کوچک داشته باشید و در زندگی متاهلی و در کنار هم مشترکا شروع به ساختن و بدست آوردن کنید.

در شرایط فعلی جامعه که پذیرفتن مسئولیت های زندگی مشترک با توجه به مشکلات اقتصادی که به شدت سخت شده و جوان ها اصلا جرات اقدام به ازدواج را ندارند سعی کنید بجای راهکار و باور غلط چند همسری شرایط را به نحوی برای جوان ها محیا کنید که آن ها را به ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب کنید. و بجای اینکه مسئولیت گریزی را پرورش دهیم آن ها را به افراد مسئولیت پذیر در جامعه تبدیل کنیم. به آن ها کمک شود تا بتوانند برای ازدواج اقدام کنند و بجای خراب کردن یک خانواده، یک زندگی جدید و سالم در جامعه بسازند.

 

چند همسری 

 

برای یک رفتار اشتباه به دنبال بهانه ای برای تایید نباشید

قبل از ترویج یک رفتار حتما قبلش به مسائل جامع شناسی و اتفاقاتی که در اجتماع رقم می زند، دقت کنید و بعد آن را مطرح کنید. درست است که تعداد افراد مجرد جامعه در حال حاضر بالا است. ولی لطفا بجای مجوز دادن برای یک رفتار اشتباه و خراب کردن خانواده ها، افراد مجرد را به ازدواج و تشکیل خانواده تشویق کنیم. در درجه اول پیشنهادی که در یک جامعه مطرح می شود ابتدا باید بررسی شود که آیا این ایده سودمند است. و در درجه دوم این سودمندی به ضرر شخص دیگری نباشد. یعنی هر دو طرف احساس رضایت نسبت به این راهکار داشته باشند.  بیان مسائل مربوط به ترویج چند زنی در خانواده حتی برای شوخی هم کار درستی نیست و می تواند دل همسر را بشکند.

اما فراموش نکنید که مرد های سرزمین ما مردان آگاه، مهربان و خانواده دوستی هستند. دوست دارند قابل احترام و ارزش و در راس خانواده باقی بمانند و تحت هیچ شرایطی حاضر به آسیب رساندن به خانوده و اجتماع شان نیستند.

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

چند همسری و عواقب جبران ناپذیر آن در جامعه

00 ساعت و 24 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1399/1/8 11:38  مدت زمان عضویت:1127 روز
0
سلام، خیلی خوشحال شدم که این بحث رو هم مطرح کردید، متاسفانه تبلیغات گسترده‌ی مسئله‌ی چند همسری استرس و نگرانی زیادی برای بعضی خانم‌ها ایجاد کرده.
1399/1/6 17:37  مدت زمان عضویت:676 روز
0
عالی شما بینظیرید بدون نقص خوشحالم استادی مثل شمارو پیدا کردم ودارمت
1398/12/27 08:22  مدت زمان عضویت:794 روز
0
چند همسری اقتضائاتی دارد که طبق نظر قرآن مهمترین ِآن رعایت عدالت است تا جائیکه قرآن می گوید اگر می ترسید که نتوانید عدالت را رعایت کنید به یک همسر اکتفا کنید.
آیا کسی هست که عاقل باشد و این ترس را نداشته باشد؟
1398/12/24 10:40  مدت زمان عضویت:436 روز
0
سلام باتشکرازشما وحضورفعالتون درراستای یک جامعه موفق وشاد
این مبحث چندهمسری بزرگترین وزشت ترین توهینی هست که یک عده دارن به مردم وخانواده ها میکنن وبسیارگستاخانه به دین مرتبطش میکنن وحتی باعثِ ایجادشک ک حتی دوری از دین اسلام دربین مسلمانان کشورمون میشه خیلی هوشمندانه بااستفاده از افرادی که بازیچه پروژه عظیم دشمن که از سالها فبل درجنگهای مختلف واسترطاتژیهایش فهمیده که این کشوررانمیتوان شکست داد وبدست اوردوغارت کردمگرازعمیق ترین وریشه اصلی آن یعنی خانواده واون مغزمتفکروپرورش دهنده اعضاکه بسیار مستحکم وپرقدرت دزراین سالها شکست ناپذیرکرده ازهرنظرومتاسفانه الان اتاق فکر دشمن به جنگ نرم پس از ماهواره به فروپاشی اون افرادمتدین که پرورش دهنده همین مادرهاست واثاث دین اسلام است حمله کرده ومابجای اگاهی وجلوگیری واعلام یک جنگ. بسیارخطرناک وهمبستگی متاسفانه زنان ومردانمون روواگاه نمیکنیم که این دارن ازریشه میزننمون تابخودمون بیایم میفهمیم چندهمسری فقط یک تفرقه بوده که مردان ما بازیچه شدندلطفا لطفا کمی تفکرکنید
1398/12/20 15:37  مدت زمان عضویت:1151 روز
0
واقعا جای تاسفه کسانی که این پیشنهاد رو دارن در حقیقت کانون خانواده و بیشتر گرفتار کردن مردم رو هدف گرفتن .بجای این باید امکانات و تسهیلاتی برای ازدواج جوانان فراهم بشه. البته اگه دزدیها و اختلاسها اجازه بده
در حقیقت این یک حاشیه سازی برای از بین بردن اصل ماجرا یعنی ازدواج جوانان است .
1398/12/20 15:30  مدت زمان عضویت:1151 روز
0
با سلام فردی رو می شناسم که سه بار ازدواج کرده الان توی سالخوردگی تنها زندگی میکنه و فرزندانش هم با مشکلات زیادی مواجه بودن چند همسری یعنی نابودی خانواده همراه با مشکلات بسیار
1398/12/17 20:10  مدت زمان عضویت:368 روز
0
اسیب جبران ناپذیری به کانون خانواده میزند و اقایون بسیار خودخواه هستند و هرچیزی که باعث لذت و کامجویی شون میشه انتخاب میکنن 9
1398/12/17 13:59  مدت زمان عضویت:679 روز
0
وقتی راه حل چند همسری را واسه خانم های مجرد و سن بالا مطرح میکنن، سوالی که به ذهن من میرسه اینه که آقایونی که هم سن و سال و مناسب برای ازدواج با این دختران هستن با کی ادواج میکنن؟ آیا این مساله تعادل جامعه را به هم نمیزنه؟
1398/12/17 12:55  مدت زمان عضویت:355 روز
1
سلام خانم دکتر بنده مجرد هستم این موضوع باعث ترس از ازدواج برای من و امثال من میشه، هدف مسولین چیه این موضوع مسخره را دارن نهادینه میکنن، اگه بیماری روانی دارن برن درمان چرا دارن با تیشه بنیان خانواده را خراب میکنن، مرد در جامعه ما که پرو هست همه اختیارات و قوانین بنفع مرده اینقدر میخوان جنس زن را حقیر نشون بدن که دست به هر کاری میزنن، بنظر من یک سکسولوژیست به اونایی که این پیشنهاد را دادن معرفی کنین شاید دیدشون عوض شد، عذر میخوام اگر بی ادبی کردم دیگه واقعا نمیتونستم تحمل کنم
برنامه های مرتبط