به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02187700778

چرا نمی تونیم بهمدیگه اعتماد کنیم؟

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
02187700778
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:51
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

چرا بهمدیگه اعتماد نداریم؟

یکی از مشکلاتی که افراد رو آزار میده تنهایی و نداشتن همراز و همراه و کسی هست که بشه بهش اعتماد کرد؛ این روزا ما اکثراً توی جمع های زیادی هستیم ولی خیلی اوقات هم حس تنهایی و نداشتن دوست صمیمی و امین آزارمون میده و نمیتونیم به کسی اعتماد کنیم، حتی اعتماد کردن به افرادی که خیلی دوسشون داریم هم برامون سخته.

خیلی از افراد گله می کنن ما به هرکی که اعتماد کردیم ناراحتمون کرده،
و هر کاری هم براش کردیم طرف ثابت کرده که لیاقت خوبی و اعتماد نداشته.

 

سوال اینه که چرا بعضی ها کلا از اعتماد کردن به دیگران می‌ترسن؟

اگر شما آدمی باشید که توی خانواده ای بزرگ شدین که پدر و مادر به خاطر مسائل مختلف و عدم اعتماد، از همدیگه طلاق گرفته باشن، شما هم ناخودآگاه از اعتماد کردن به دیگران می‌ترسید.


اگه مادر به پدر خیانت کرده باشه، پسر یا دختری که تو این پروسه بزرگ میشه دیگه هیچ وقت نمیتونه به راحتی به یک زن یا مردی که مقابلش قرار میگیره اعتماد بکنه!

 

ممکنه یه نفر اصلا توی همچین شرایطی هم بزرگ نشده باشه اما وقتی میبینه که یکی از دوستای صمیمیش یا همکارش یا کسی که ارتباط زیادی باهاش داره مدام در مورد اعتماد کردن میترسه و صحبت میکنه ناخودآگاه توی ذهنش اعتماد کردن به دیگران یک اتفاق و تصمیم خطرناکه.

 

اعتماد کردن

 

 

یا متاسفانه خیلی از والدین عادت دارند ذهن بچه هاشون رو با افکار خیلی بدی در مورد اعتماد کردن به دیگران پر می‌کنند. این افراد فقط چیزهایی که برای خودشون اتفاق افتاده یا خودشون ازش می ترسند رو به اون بچه ها القا می کنند. در صورتی که واقعا ممکن این اتفاقات برای همه مردم نیافته و این بچه با مشکلاتی که در رابطه با اعتماد کردن به دیگران داره بزرگ میشه.

 

بهتون اعتماد نمی کنند یا شما به دیگران اعتماد ندارید

اگر شما جز آدم هایی هستید که فکر می کنید دیگران قابل اعتماد نیستند باید بدونید هر عقیده ای که داشته باشید ذهن ناخودآگاه شما همه تلاشش رو می کنه تا دلایل و شواهدی رو جمع آوری کنه که بهتون ثابت کنه فکر شما درسته و کاملاً صحت داره.


مثلاً وقتی یه دختر فکر میکنه که نباید هیچ وقت به هیچ مردی اعتماد کنه، داره به ذهن ناخودآگاهش اجازه میده در نهایت عاشق یک مرد دروغگو که بعدها بهش خیانت میکنه بشه تا بهش ثابت بشه واقعا به هیچ مردی نمیشه اعتماد کرد و این دلیل محکمی برای اعتماد نکردنش میشه.

 

چرا خانم ها اعتماد نمی کنن

یکی از دلایلی که خانم ها معمولاً وارد رابطه هایی می شوند که در اون از آنها سوء استفاده میشه دلیلش این که فکر می‌کنند مردها سو استفاده گر هستن؛

دقیقاً به همین خاطر ذهن ناخودآگاه شون برای ثابت کردن این مسئله به آنها همیشه مردهای سوءاستفاده گر براشون پیدا میکنه البته من نمیگم که آدما فرشته ان و همشون قابل اعتمادن، آدم های بدی که نمیشه بهشون اعتماد کرد هم وجود دارد اما آدم های خوب هم کم نیستند.


درسته که نباید به همه اعتماد کرد اما قطعاً همه ما افراد قابل اعتمادی دور و بر خودمون داریم که می‌توانیم با خیال راحت در خیلی از موارد به اون ها اعتماد کنیم.


چطوری دوباره اعتماد کنیم

1.هر وقت در اعتماد کردن به دیگران مشکل داشتید از خودتون این سوال رو بپرسید اگه کسی قابل اعتماد نبوده به این معنیِ که به همه دنیا نمیشه اعتماد کرد؟ اگه یه روز با ماشین تصادف کردم آیا معنیش اینه که دیگه هیچ وقت نباید از خیابون رد بشم؟ اگه یکی از والدینم به اون یکی خیانت کنه آیا معنیش اینه که همه دنیا و همه زن و شوهر ها خیانت می کنند؟
هر چه بیشتر از خودتون بپرسید بیشتر می تونید با افکار اشتباهتون مبارزه کنید و بیشتر می تونید به دیگران اعتماد کنید.


2.هر وقت که متوجه شدید در مورد کسی دارید پیش‌داوری می‌کنید و قضاوتش می کنید به خودتون یادآوری کنید که ذهن ناخودآگاه شما میتونه این فکر رو به شما ثابت کنه حتی اگر حقیقت نداشته باشه.


تنها راه پیدا کردن حقیقت در مورد دیگران اینه که از هرگونه تعصب خودداری کنیم، فقط اون موقعست که می تونیم بفهمیم چه کسی واقعا قابل اعتماد و چه کسی به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست.


3.حتی اگر با فردی روبه رو شدین که مطمئن بودین آدم قابل اعتمادی نیست باید این رو تشخیص بدین که این فرد فقط و فقط یک نفره و با کل آدم های جهان مساوی نیست.


4. لازم نیست شما به همه آدم هایی که دور و برتون هستن اعتماد کنید فقط باید بدونید که افرادی هستند که می تونید به اون ها اعتماد کنید.


از کجا تشخیص بدیم یه نفر قابل اعتماد هست یا نه؟

 فرقی نمی کنه طرف مقابل شما دوستتون باشه، از اعضای خانواده باشه، فامیل یا همسر یا حتی فرزندتون باشه، چون باید بتونید برای اینکه راحت تر زندگی کنید به افرادی که با اون ها رابطه دارید اعتماد کنید.


هر نوع رابطه ای بر اساس اعتماد و احترام متقابل شکل میگیره و ثبات پیدا می‌کند.
وقتی که اعتماد و احترام از بین میره همه چیز در عمل نابود شده؛ احتمالاً افرادی در نزدیکی شما هستند که به آنها به طور کامل اعتماد ندارید و این موضوع آزارتون میده.

برای اینکه بفهمید یک فردی قابل اعتماد هست یا نه، نشانه های مختلفی وجود داره که در ادامه به بعضی ازاون ها اشاره می کنیم لطفاً با من همراه باشید.

 

اعتماد کردن

 

 

1. تاکید دارند که فرد قابل اعتمادی هستند

این مدل آدم‌ها دائماً به شما گوشزد می‌کنند و تکرار می‌کنند که آدم‌های خیلی قابل اعتماد هستند، توی این شرایط یک چیزی در جای خودش نیست و معمولا افرادی که مساله ای برای پنهان کردن دارند و به شما دروغ گفتن این رفتارها را از خودشون بروز میدن.

 

2.اگه همیشه باهات موافقه،قابل اعتماد نیست

این دسته از افراد دائم نظر واقعی خودشون رو درباره افراد و موضوعات مختلف عوض می کنند تا مطابق میل و نظر شما باشن.

افرادی که این رفتار رو دارن ذاتا غیر قابل اعتماد هستن، مهم نیست که شما چی بگید، همیشه با شما هم نظرن و این موضوع یعنی اون افراد هیچ اصول یا ایده ای از خودشون ندارن و این یکی از ویژگی های افراد غیر قابل اعتماد هست‌.

 

3.اگه همیشه غیبت می کنه،قابل اعتماد نیست

غیبت کردن تبدیل به نوعی سرگرمی شده که خیلی از روابط رو هم از بین برده؛ وقتی فردی پشت سر افراد دیگه دائم با شما صحبت می‌کنه، احتمالا همین کار رو با شما هم در حضور دیگران انجام می ده و پشت سر شما هم صحبت می کنه و مسائل، ویژگی‌ها و کارهای خصوصی شما رو با دیگران در میون می‌گذاره؛ این افراد هرگز نمی تونن قابل اعتماد باشند.

 

4.مدام ازتون می پرسه به من اعتماد نداری

وقتی یه نفر نزدیک به شما باشه و دائم هم از میزان اعتمادتون بپرسه احتمالاً داره چیزی رو ازتون پنهان می کنه و میخواد خیالش راحت بشه که شما هنوز متوجه این مسئله و پنهان‌کاری اون نشدید. این رفتار یعنی اون فرد میخواد شما بهش بگید که بهش اعتماد دارید و بعد در کمال آرامش بهتون دروغ بگه و کار خودش رو پیش ببره؛ قطعا این افراد هم نمی‌تونند آدم‌های قابل اعتمادی باشن.

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

چرا نمی تونیم بهمدیگه اعتماد کنیم؟

00 ساعت و 51 دقیقه
مشاهده نشده
رایگان برای اعضا
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1400/1/19 15:40  مدت زمان عضویت:1424 روز
0
عالی
برنامه های مرتبط