به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

مقایسه ، یکی از دلایل آشفتگی ذهنی

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:54
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

مقایسه ممنوع

ما از بچگی در تله ای به نام تله ی مقایسه افتادیم. تله ای که به جای این که اهرم رشد ما بشه باعث شد ما اعتماد به نفس و عزت نفسمون رو از دست بدیم.

خیلی از ما در ذهنمون گاردی رو نسبت به دنیای بیرون داریم اگر قرار باشه زندگی خوبی رو تجربه کنیم و به هدفامون برسیم باید یاد بگیریم هر چیزی که باعث میشه شاد نباشیم و انرژی رسیدن به خواسته هامون رو نداشته باشیم رو شناسایی کنیم و از اون ها دور بشیم که یکی از این گزینه ها مقایسه کردن است.

خیلیا میگن اگه خودمونو با بقیه مقایسه کنیم انگیزه رشد پیدا می کنیم اما اشتباه اینجاست که مقایسه کردن به شما انگیزه نمیده بلکه انگیزه رو از شما میگیره چون در مقایسه در دنیای ذهن شما کفه ی ترازویی که بین خودتون و طرف مقابلتون قرار داره اون رو سنگین تر از خودتون نشان میده و تو اون ارزش و جایگاهی که باید داشته باشی رو نداری و همین باعث میشه احساس ضعف کنی.

 

مقایسه سه بخش داره:

 

1-مقایسه خودم با خودم

به جای مقایسه کردن خود با دیگران خودتون رو با شرایط فعلی خودتون مقایسه کنید. بررسی کنید که در گذشته چه ضعف‌هایی داشتید و اکنون چه ضعف‌هایی دارید و چگونه می‌توانید این نقاط ضعف رو به نقاط قوت تبدیل کنید. مقایسه کردن خود با شرایط فعلی خودتون، باعث رشد شما خواهد شد.

 

2-مقایسه خودم با دیگران

مقایسه نادرست با دیگران یکی ازعلت های آشفتگی ذهنی است.مقایسه کردن خود با دیگران باعث آسیب رساندن به ما می شود. شما باید خودتون رو بشناسید و بدانید که هیچ موجودی مطلقا کامل نیست.مقایسه کردن باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود و احساس ناامنی در افراد به وجود می‌آورد. همچنین توجه بیش از حد به دیگران و مقایسه خود با آنان باعث بروز اختلالات افسردگی و اضطرابی در فرد می‌شود.

 

3- دیگران راجع به من چه فکری می کنند

یادتون باشه طرز تفكر دیگران درباره شما خارج از كنترل شماست. واقعیت این است كه شما نمی‌توانید عقاید و نظرات دیگران رو كنترل كنید حتی اگر سعی كنید كه طرز برخورد و واكنش خود رو تغییر دهید.اگر شما طرز تفكرتون درباره یك مسئله رو عوض كنید یا طوری تغییر رفتار دهید كه مورد پسند دیگران باشد همه و همه نشانه این است كه سعی می كنید واكنش آنها نسبت به خودتون و تفكرشون نسبت به خودتون رو كنترل كنید. در حالی که همه این اقدامات بیهوده است. آنها همانطور كه تصمیم گرفته‌اند فكر كنند درباره شما فكر می كنند و این مسئله کاملا خارج از كنترل شماست.هیچ چیز به اندازه اینكه همیشه بیش از حد نگران طرز تفكر دیگران درباره خود باشیم نمی تواند به لحاظ جسمی و روانی به ما آسیب بزند. شما نگران این هستید كه چطور به نظر می رسید تنها به این دلیل كه مطمئن شوید همه شما را دوست دارند و یا شما رو تایید و تصدیق می‌كنند.

 

چیکار کنیم در تله روانی مقایسه گیر نکنیم؟

 

تمرین اول

یاد بگیرید خودتون رو همونجوری که هستید دوست داشته باشید.

 

تمرین دوم

از خودتون بپرسید دوست دارید چی رو تغییر بدید؟

 

تمرین سوم

سپاسگزاری آگاهانه وعاشقانه یکی از قدرتمندترین ابزارهای جذب نعمت و فرصت‌های بیشتر است. وقتی شکرگزاری می‌کنید، یعنی دارید به داشته‌ها و چیزهای خوب زندگیتون توجه می‌کنید بنابراین احساستون خوب و مثبت است، در نتیجه ارتعاش مثبت از خود ساطع می‌کنید.

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

مقایسه ، یکی از دلایل آشفتگی ذهنی

00 ساعت و 54 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

1400/11/17 15:37  مدت زمان عضویت:186 روز
0
ممنونم خانم نصري عزيز
خيلي عالي بود
برنامه های مرتبط