به من اطلاع بده!

با کلیک بر روی "Allow" از تخفیف ها و پیام های سایت مطلع شوید.
شماره تماس پشتیبانی
02188915004

مهمترین نکات تربیت فرزندان

نیاز به پشتیبانی دارید
پشتیبانی از طریق تلگرام
یا
تماس با شماره:
021-88915004
اطلاعات برنامه آموزشی
زمان برنامه 00:38
نوع برنامه ویدئو
تعداد قسمت 1
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
دانلود اپلیکیشن اندروید
با اپلیکیشن به راحتی می توانید برنامه های آموزشی را ببینید.

پریسا نصری

مدرس این برنامه

عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد خانواده موفق با همکاری استانداری تهران با هدف تحکیم بنیان خانواده
فعالیت در حوزه بالا بردن آمار ازدواج و پایین آوردن آمار طلاق
دارای 8سال سابقه ی مطبوعاتی و فرهنگی
مدیر روابط عمومی مجله روانشناسی شادکامی
مدیر اجرایی انتشارات فریور
عضو سرای روزنامه نگاران کشور

صفحه مدرس
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!
درباره این برنامه

مهمترین نکات تربیت فرزندان

 رعایت اصول و نکات حساس در تربیت فرزند همیشه نقش مهم و حیاتی در رشد و شکوفایی و نگرش و آنها ایفا می کند.  در حقیقت تربیت فرزند و نحوه رفتار با فرزند در دوران کودکی اساس شکل گیری شخصیت فرزند شما در آینده است.  عوامل مهم زیادی در شخصیت و نگرش کودکان تاثیر می گذارند که مهمترین آنها عوامل فرهنگی اجتماعی تحصیلات خصوصیات شخصیتی والدین سطح رشد کودک و توانایی های شناختی کودک که از جمله مهمترین عوامل موثر در سبک تربیتی و ایجاد و طرحواره های ناسازگار در کودک شما هستند.

 

قالب فکری فرزند شما

 هر پدر و مادری باید بدونه  که قالب های رفتاری و اصول فکری فرزند شما بر اساس نحوه تربیت شما شکل میگیره و لازم کودک شما به نحوه پرورش پیدا بکنه و آموزش داده بشه که در رویارویی با مشکلات و معضلات و موارد انحرافی در آینده عملکرد خیلی مناسبی داشته باشه و بتونه با افزایش اطلاعات خودش و کسب آگاهی از  مشکلات و معضلاتی که میتونه با آنها درگیر بشه جلوگیری کند.

 

باید یادتون باشه فرزند شما همون چیزیه و همون چیزی میشه که شما بهش یاد میدین باشه.

 

هرچند سن تربیت کودک و فرزند شما محدود به زمان خاصی نمی شه ولی هر دوره رشدی کودک با چالش ها و نیازهای اساسی مخصوص به خودش روبرو و شیوه‌ای که شما با آن برخورد می‌کنیم در چگونگی شکل گیری توانایی شناختی فرزندان تاثیر زیادی می‌گذرد به طور کلی نحوه نگرش شما و آموزش شما در تربیت و شیوه فرزند پروری تون خیلی اهمیت داره.

 

5نکته مهم در تربیت فرزند

  نکات زیادی برای تربیت فرزند توسط والدینش وجود داره که در سن های مختلف رشدی اهمیت داره و باید حتما اون ها رعایت بشه اما به طور کلی نکاتی وجود داره که باید در هر سن و سالی در برخورد با کودک و فرزندتان آنها را رعایت کنید در ادامه 5 مورد از این نکات مهم رو بیان می کنم

 

1.به فرزندتون احساس امنیت بدید

 یکی از اولین و مهمترین نیاز های هیجانی فرزند شما داشتن حس امنیت و اطمینان در کنار شماست.

 

 در حقیقت کودک شما توی اولین مرحله از زندگی خودش با چالش اعتماد در برابر بی اعتمادی روبرو میشه؛ چون از همون دوران نوزادی از رفتارهای والدین شون نقش می‌پذیرند و رفتار والدین روی آنها تاثیر می‌گذارد و اگر در محیط پر تنش عصبی قرار بگیرند احساس عدم امنیت بی اعتمادی و در نهایت سبک دلبستگی ناایمن در آنها به وجود می‌آید و شکل میگیره.

 

  همین موضوع می تونه توی روابط بعدی اونها با بقیه افراد تاثیر بذاره و دید کلی اونها رو نسبت به زندگی منفی کنه.

 

 برای اینکه اعتماد کودک شما آسیب نبینه باید از رفتارهایی مثل دروغ گفتن، فریب دادن و گول زدن فرزندتون پرهیز کنید و تلاش کنید به جای اون بهش نشون بدید، در برابر تهدیدهای محیطی که در آن در رشد میکنه کنارش هستید و هیچ چیزی مانع محبت و عشق شما نسبت به اون نمیشه.

 

2.به فرزندتون احترام بگذارید

 نوع رفتار شما با فرزندتون در دوران کودکی نقش خیلی زیادی در پرورش اعتماد به نفس و عزت نفسش داره.

 

 بنابراین رفتارهایی مثل سرزنشگری، تحقیر و تنبیه نامناسب، و تنبیه فیزیکی نیاز به احترام را در کودک ناکام می کند و باعث لطمه دیدن اعتماد به نفس و عزت نفس در کودک شما میشه.

 

 هیچ وقت نباید با این فکر که بچه شما توهین ها را جدی نمی گیره باهاش رفتار کنید، رفتارهای ساده مثل سلام کردن به فرزند تو وقتی که وارد خونه میشه و صدا زدن با صفات پسندیده میتونه تاثیر خیلی زیادی را پرورش عزت نفسش به برای همین موقعی که کودک متوجه احترام والدین نسبت به خودش میشه بیشتر به حرف شما گوش میده و تلاش میکنه به نوعی احترام متقابل رو نگه داره.

 

 3.علاقه کودکتون رو بشناسید

  خیلی از پدر و مادرها توی جنبه های مختلف زندگی مثل پر کردن اوقات فراغت فرزندشون بیش از اینکه به علاقه مندی های بچه توجه کند گزینه‌هایی را انتخاب می‌کنند که خودشان در گذشته مشتاق بودن اون رو انتخاب و انجام بدن.

 

ولی به هر دلیلی نتوانستم در حالی که ممکنه بچه شما کاملاً سلیقه و علاقه های منحصر به فرد را به خودش داشته باشه و نسبت به شما دیدگاه و تفاوت زیادی داشته باشه.

 

 نادیده گرفتن این موضوع میتونه باعث بشه که رضایت مندی اونها در آینده از زندگی در سطح پایینی باشه و فرصت استفاده از استعدادهای خودشون رو نداشته باشن.

 

4.بجای تنبیه فرزندتون،تشویقش کنید

 همه مطالعات در زمینه یادگیری در مورد شکل گیری رفتار انسان همیشه بر این است تاکید داشتند که تشویق ها نقش خیلی مهم تر و بیشتری نسبت به تنبیه ایفا می کنند.

 

چون که در تنبیه کودک از انجام یک رفتار بد من میشه اما جایگزین مناسب و آن را به درستی یاد نمیگیره در صورتی که توی تشویق فرد رفتار درست رو یاد میگیره و برای پیشرفت کردن در اون پاداش دریافت میکنه.

 

5.برای بزرگ شدن کودک تون عجله نکنید

  بعضی از پدر و مادرها میخوان تمام فرصت ها و آرزوهای از دست رفته زندگی خودشون رو از طریق بچه هاشون محقق کنند، همین باعث میشه که کمتر به دوران کودکی فرزندشون اهمیت بدهند و دائماً در تلاش می کنند هدف هایی که برای فرزندشون مشخص کردن رو هر چه زودتر بهشون برسه.

 

  اما باید بدونید یکی از مهمترین دوره های رشد هر انسانی دوران کودکیشه که اگر درست سپری نشه و سیری که می خواد رو تکمیل نکنه آینده بچه شما به شدت تحت تاثیر قرار میگیره.

 

 برای همین لطفاً اجازه بدید کودک شما توی این مرحله از زندگی خودش لذت ببره و بی دلیل برای دستیابی به موفقیت های عجیب و غریبی که برایش مشخص کرد این تلاش نکنید و اجازه بدید که خودش تو مسیر زندگیش علاقمندی هاش رو پیدا بکنه.

 

نمایش بیشتر
جلسات این برنامه

مهمترین نکات تربیت فرزند

00 ساعت و 38 دقیقه
مشاهده نشده
نیاز به مشترک شدن
میخواهم به رایگان مشترک شوم!
رایگان
برای دیدن این برنامه رایگان روی دکمه بالا کلیک کنید!

ثبت نظر و یا سوال

تاکنون نظری ثبت نشده است !
برنامه های مرتبط